Home » समाचार » नारायणहिटी दरबार हत्याकाण्ड भएको १६ वर्ष पुरा
दरबार हत्याकाण्ड
नारायणहिटी दरबार

नारायणहिटी दरबार हत्याकाण्ड भएको १६ वर्ष पुरा

नारायणहिटी दरबार हत्याकाण्ड भएको १६ वर्ष पुरा

फुकुओका ,जापान

जुन २,२०१७

नारायणहिटी दरबार  हत्याकाण्ड भएको १६ वर्ष पुरा भएको छ । १३ वर्ष अघि आजैका दिन स्वर्गीय राजा विरेन्द्र शाहको वंशनाश भएको थियो । २०५८ जेठ १९ शुक्रबारका दिन तत्कालीन राजा वीरेन्द्रको वंशनाश हुनेगरी राजपरिवारका १० जनाको हत्या भएको थियो ।
हत्यामा तत्कालीन राजा वीरेन्द्र, रानी ऐश्वर्य, युवराज दीपेन्द्र, अधिराजकुमार निराजन, अधिराजकुमारीहरू श्रुति, शान्ति राज्यलक्ष्मी सिंह, शारदा राज्यलक्ष्मी शाह, शाहज्यादी जयन्ती राज्यलक्ष्मी शाह, कुमार खड्गविक्रम शाह र धीरेन्द्र शाहको हत्या भएको थियो । घटनामा कोमल शाह, शोभा शाही, कुमार गोरखशमशेर र केतकी चेस्टर घाइते भएका थिए ।

हत्याको अझै यथार्थ र सर्वसाधारणले चित्त बुझाउने खालको छानबिन भएको छैन । दरबार हत्याकाण्ड भएको १६ वर्ष बिति सक्दा पनि  घटना बारे यथार्थ खोजिएको छैन । आजको दिनलाई नेपालको इतिहासमा कालो दिनको रुपमा लिने गरिन्छ ।
मजबुत सुरक्षा घेराभित्र अत्यन्त शक्तिशालि राजपरिवारको वंशनाश भएको घटनाका बारेमा अझै स्वतन्त्र रुपमा छानबिन हुन सकेको छैन। तत्कालिन राजा ज्ञानेन्द्रको निर्देशनमा गठित उच्चस्तरीय छानबिन समितिले घटनाका बारेमा प्रतिबेदन तयार पारेको थियो तर सो प्रतिवेदनका बारेमा चौतर्फी आशंका व्यक्त भएका थिए।

 

Image result for NEPAL RAJ PARIWAR PHOTO

राज परिवार

तत्कालिन प्रध्यानन्यायाधीशको संयोजकत्वमा सभामुखसमेत रहेको उच्चस्तरिय छानबीन समितिको प्रतिवेदनले घटनाको विवरणमात्र प्रस्तुत गरेको थियो। तत्कालिन सभामुख तारानाथ रानाभाटले प्रतिवेदन सार्वजनिक गर्दा गरेको फितलो प्रस्तुतिका कारण सो प्रतिवेदन आफैं हास्यास्पद बनेको थियो।

प्रतिवेदनमा हत्या तत्कालिन युवराज दिपेन्द्रले हत्या गरेको देखाइएको छ। वीरेन्द्रको वंशनास भएपछि केही बर्ष ज्ञानेन्द्र शाहले राज्य चलाएका थिए । तर १९ दिने जनआन्दोलनका कारण ज्ञानेन्द्र सरकार सत्ता छोड्न वाध्य भयो ।लाखौ नेपाली युवाहरुले ज्यान  गुमाएर संविधान त वन्यो तर दलहरुबिचको असमझारिका कारण संविधान कार्यान्वयन हुनसेको छैन।

Namecheap.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

विवाह जीवनका लागि एउटा काँडा हो:अन्जु पन्त

काठमाडौँ,२ मंसिर । ६ हजार बढी गीतमा स्वर दिएकी अन्जु पन्तलाई लाग्छ ७० प्रतिशत गीतमा ...